728x90 AdSpace

  • ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

    Πέμπτη, 17 Ιουνίου 2010

    ΤΡΕΙΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ

    Μέλη της κυβέρνησης, βουλευτές και πρώην βουλευτές, ενεργοί νομάρχες και νυν περιφερειάρχες του ΠΑΣΟΚ, όπως επίσης δεκάδες στελέχη της Αυτοδιοίκησης περιλαμβάνονται στον μακρύ κατάλογο των υποψηφίων που έχει στα χέρια της η Ιπποκράτους για τις 13 περιφέρειες της χώρας.
    Στην περιφέρεια Αττικής αναμένεται να γίνει σκληρό ντέρμπι καθώς υποψηφιότητα έχουν θέσει πρωτοκλασάτα αυτοδιοικητικά στελέχη του Κινήματος όπως η Κωνσταντίνα Μπέη, ο Παναγιώτης
    Φασούλας, ο Γιάννης Μίχας και ο Γιάννης Σγουρός, καθώς επίσης η Κατερίνα Διαμαντοπούλου και Κώστας Ασκούνης που προτάθηκαν από τρίτα πρόσωπα. Μεγάλο πολιτικό ενδιαφέρον παρουσιάζει και η αναμέτρηση για την περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας για την οποία έχουν προταθεί (από τρίτους) δύο υφυπουργοί οι Γιάννης Μαγκριώτης και Μάρκος Μπόλαρης, ο πρώην υπουργός και νυν βουλευτής του ΠΑΣΟΚ Γιώργος Φλωρίδης, ενώ έχουν αυτοπροταθεί στελέχη του ΠΑΣΟΚ Θεσσαλονίκης. Στη λίστα των αιτήσεων που παρέλαβε η Επιτροπή Αξιολόγησης του ΠΑΣΟΚ περιλαμβάνεται και το όνομα του υφυπουργού Οικονομίας και Ανταγωνιστικότητας Σταύρου Αρναουτάκη, ο οποίος αυτοπροτάθηκε ως υποψήφιος για την περιφέρεια Κρήτης. Και εκεί όμως αναμένεται να δοθεί σκληρή μάχη αφού έχει προταθεί από τρίτους και ο υφυπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης Μιχάλης Καρχιμάκης. Υποψηφιότητα για την Κρήτη έχουν καταθέσει και ο βουλευτής Ηρακλείου Βασίλης Κεγκέρογλου και η Νομάρχης Ηρακλείου Βαγγελιώ Σχοιναράκη. Στα Ιόνια Νησιά δεσπόζει η υποψηφιότητα της πρώην υφυπουργού Αντζελας Γκερέκου και στο Νότιο Αιγαίο του υφυπουργού Μεταφορών Νίκου Σηφουνάκη που προτάθηκαν από τρίτους.

    Στο ΠΑΣΟΚ κατατέθηκαν συνολικά 83 υποψηφιότητες, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι η Επιτροπή Αξιολόγησης θα κληθεί να επιλέξει αναγκαστικά μόνο ανάμεσά τους.ΑΤΤΙΚΗ
    1. Κώστας Ασκούνης (μέλος του Πολιτικού Συμβουλίου, δήμαρχος Καλλιθέας), προτάθηκε από τρίτους

    2. Κατερίνα Διαμαντοπούλου (περιφερειάρχης Στερεάς Ελλάδος), προτάθηκε από τρίτους

    3. Γιάννης Μίχας (νομάρχης Πειραιά)

    4. Κωνσταντίνα Μπέη (υπερνομάρχης Αθηνών)

    5. Δημήτριος Παπαδάκης

    6. Γιάννης Σγουρός (νομάρχης Αθηνών)

    7. Παναγιώτης Φασούλας (δήμαρχος Πειραιά)


    ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ-ΘΡΑΚΗ

    1. Αρης Γιαννακίδης (νομάρχης Ροδόπης)

    2. Νίκος Ζαμπουνίδης (νομάρχης Εβρου), προτάθηκε από τρίτους

    3. Γιάννης Ξανθόπουλος (υποψήφιος βουλευτής Δράμας)

    4. Παύλος Παπαδόπουλος (πρ. υπερνομάρχης)

    5. Παναγιώτης Σγουρίδης (πρώην βουλευτής Ξάνθης)


    ΔΥΤΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ

    1. Ρούλης Κοκελίδης (πρ. βουλευτής Κοζάνης)

    2. Νικόλαος Σαμαράς (υποψήφιος βουλευτής Φλώρινας), προτάθηκε από τρίτους

    3. Γιάννης Στρατάκης (πρ. νομάρχης Φλώρινας)

    4. Λευτέρης Τζιόλας (πρ. βουλευτής Γρεβενών), προτάθηκε από τρίτους

    ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ

    1. Νίκος Γιαννόπουλος (πρόεδρος Εργατικού Κέντρου Θεσσαλονίκης)

    2. Γιάννης Μαγκριώτης (υφυπουργός Υποδομών), προτάθηκε από τρίτους

    3. Μάρκος Μπόλαρης (υφυπουργός Οικονομίας), προτάθηκε από τρίτους

    4. Δημήτριος Νταντούλας

    5. Κώστας Παπαδόπουλος (πρώην νομάρχης Θεσσαλονίκης)

    6. Γιώργος Φλωρίδης (βουλευτής Κιλκίς), προτάθηκε από τρίτους

    7. Στέφανος Φωτιάδης (υποψήφιος νομάρχης Σερρών)


    ΗΠΕΙΡΟΣ

    1. Ευάγγελος Αργύρης (αντιπρόεδρος της Βουλής), προτάθηκε από τρίτους

    2. Νίκη Κάτσιου (στέλεχος ΠΑΣΟΚ)

    3. Σπυρίδων Πεταλάς (στέλεχος ΠΑΣΟΚ Ιωαννίνων)

    4. Φίλιππος Τσουμάνης (πρ. γραμματέας Ν.Ε. και πρώην νομάρχης)


    ΘΕΣΣΑΛΙΑ

    1. Φώτιος Αλεξάκος (νομάρχης Καρδίτσας)

    2. Δομήνικος Βερίλλης (δήμαρχος Καρδίτσας), προτάθηκε από τρίτους

    3. Ηλίας Λιακόπουλος (περιφερειάρχης Αττικής), προτάθηκε από τρίτους

    4. Ευαγγελία Λιακούλη (νομαρχιακή σύμβουλος Λάρισας)

    5. Γιώργος Παγωνόπουλος (πρόεδρος ΝΕΛΕ), προτάθηκε από τρίτους

    6. Απόστολος Παπατόλιας (νομάρχης Μαγνησίας)


    ΙΟΝΙΑ ΝΗΣΙΑ

    1. Τηλέμαχος Γαβαλάς (δημοτικός σύμβουλος), προτάθηκε από τρίτους

    2. Κωνσταντίνος Γεωργαλίδης (περιφερειάρχης Ιονίων Νήσων), προτάθηκε από τρίτους

    3. Διονύσιος Γεωργάτος (νομάρχης Κεφαλονιάς), προτάθηκε από τρίτους

    4. Αντζελα Γκερέκου (βουλευτής Κέρκυρας), προτάθηκε από τρίτους

    5. Ευστάθιος Ζαβιτσάνος (δήμαρχος Λευκάδας), προτάθηκε από τρίτους

    6. Γεώργιος Καλούδης (υποψήφιος βουλευτής)

    7. Βασίλειος Λαοπόδης (στέλεχος ΠΑΣΟΚ, συνδικαλιστής)

    8. Ανδρέας Παγκράτης (υποψήφιος βουλευτής Κέρκυρας)

    9. Χρύσανθος Σαρλής (πρ. δήμαρχος Κέρκυρας)

    10. Παναγιώτης Σκληρός (γραμματέας ΠΑΣΟΚ Ιονίων Νήσων)

    11. Γεράσιμος Φόρτες (πρ. δήμαρχος Αργοστολίου)


    ΔΥΤΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑ

    1. Ζαφειρούλα Δημαδάμα (στέλεχος ΠΑΣΟΚ), προτάθηκε από τρίτους

    2. Παναγιώτης Δημητρουλόπουλος (βουλευτής ΠΑΣΟΚ, πρώην νομάρχης), προτάθηκε από τρίτους

    3. Γιάννης Ζαφειρόπουλος (πρώην υφυπουργός)

    4. Δημήτρης Κατσικόπουλος (νομάρχης Αχαΐας)

    5. Παναγιώτης Παπαγιαβής (νομαρχιακός σύμβουλος Αχαΐας)

    6. Κώστας Σπηλιόπουλος (βουλευτής Αχαΐας), προτάθηκε από τρίτους

    7. Ευθύμιος Σώκος (νομάρχης Αιτωλοακαρνανίας)

    8. Παναγιώτης Φιλιππακόπουλος (τραπεζικός υπάλληλος)


    ΣΤΕΡΕΑ ΕΛΛΑΔΑ

    1. Γεώργιος Αλεξίου (νομαρχιακός σύμβουλος Εύβοιας)

    2. Αριστοτέλης Καρβέλας (στέλεχος ΠΑΣΟΚ)

    3. Ευτύχης Κοντομάρης (πρώην βουλευτής Κέρκυρας), προτάθηκε από τρίτους

    4. Αθανάσιος Μπουραντάς (νομάρχης Εύβοιας), προτάθηκε από τρίτους

    5. Γεώργιος Παπαγεωργίου (υποψήφιος βουλευτής Εύβοιας)

    6. Κλέαρχος Περγαντάς (νομάρχης Βοιωτίας)

    7. Αικατερίνη Περλεπέ (βουλευτής Εύβοιας), προτάθηκε από τρίτους

    8. Δημήτρης Πιπεργιάς (πρώην βουλευτής), προτάθηκε από τρίτους


    ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

    1. Οδυσσέας Βουδούρης (βουλευτής Μεσσηνίας), προτάθηκε από τρίτους

    2. Αναστασία Κανελλοπούλου (στέλεχος ΠΑΣΟΚ)

    3. Γεωργία Παναγοπούλου (υποψήφια βουλευτής Αρκαδίας)


    ΒΟΡΕΙΟ ΑΙΓΑΙΟ

    1. Νάσος Γιακαλής (δήμαρχος Μυτιλήνης), προτάθηκε από τρίτους

    2. Δημήτρης Καπετανάς (στέλεχος ΠΑΣΟΚ Λέσβου)

    3. Αντώνης Κοτσακάς (πρώην βουλευτής)

    4. Μάρκος- Ελευθέριος Μέννης (αυτοδιοικητικό στέλεχος Χίου)

    5. Νίκος Σηφουνάκης (υφυπουργός Υποδομών- Μεταφορών), προτάθηκε από τρίτους

    6. Δημήτρης Χαλκιώτης (γενικός γραμματέας Αιγαίου και Νησιωτικής πολιτικής), προτάθηκε από τρίτους


    ΝΟΤΙΟ ΑΙΓΑΙΟ

    1. Τάσος Αλιφέρης (δήμαρχος Τήλου), προτάθηκε από τρίτους

    2. Μανώλης Κρητικός (υποψήφιος βουλευτής Κυκλάδων)

    3. Γιάννης Μαχαιρίδης (νομάρχης Δωδεκανήσου), προτάθηκε από τρίτους

    4. Γιώργος Παπιτσής (δήμαρχος Ανω Σύρου επί σειρά ετών)

    5. Παναγιώτης Ρήγας (βουλευτής Κυκλάδων), προτάθηκε από τρίτους

    6. Γεώργιος Μαρτίνος (υποψήφιος βουλευτής)


    ΚΡΗΤΗ

    1. Νίκος Ανδρουλάκης (μέλος του Πολιτικού Συμβουλίου ΠΑΣΟΚ), προτάθηκε από τρίτους

    2. Σταύρος Αρναουτάκης (υφυπουργός Οικονομίας)

    3. Μιχάλης Καρχιμάκης (υφυπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης), προτάθηκε από τρίτους

    4. Βασίλης Κεγκέρογλου (βουλευτής Ηρακλείου)

    5. Ιωάννης Μιχελογιαννάκης (νομαρχιακός σύμβουλος)

    6. Δημήτριος Σαρρής (πρώην βουλευτής, πρώην δήμαρχος)

    7. Ιωάννης Σκουλάς (πρώην βουλευτής)

    8. Ευαγγελία Ηλιάκη- Σχοιναράκη (νομάρχης Ηρακλείου, πρώην βουλευτής)
    Πηγή : Τα Νέα
    Ρεπορτάζ : Βούλα Κεχαγιά
    • Blogger Comments
    • Facebook Comments
    Item Reviewed: ΤΡΕΙΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ Rating: 5 Reviewed By: Γιώργος Αργυριου
    Scroll to Top