Εφημερεύοντα

Εφημερεύοντα Νοσοκομεία ΑΡΓΟΛΙΔΑ

Δευτέρα, 10 Οκτωβρίου 2016

Τρία στα τρία το Κουτσοπόδι νίκησε 2-1 και το Λυγουριό

Το απόλυτο στις επιτυχίες κράτησε ο ΠΑΟΚ Κουτσοποδίου που την τρίτη αγωνιστική στην έδρα του για το πρωτάθλημα της Α1 κατηγορίας νίκησε με 2-1 την ομάδα του Αριστείωνα Λυγουριού και έτσι έφτασε στους εννέα πόντους. Τώρα η ομάδα του Θανάση Τσιρόπουλου (προπονητής στην ομάδα του τόπου καταγωγής του) έφτασε στο τρίποντο με ανατροπή σκορ.  Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Βασίλη Οψιμούλη (και αυτός προπονητής στην ομάδα του τόπου καταγωγή του, στο Λυγουριό) είχε πάρει το προβάδισμα στο σκορ 0-1. Εδώ οι φιλοξενούμενοι είχαν
μπει πολύ πιο δυνατά στο ματς, είχαν πάρει από πολύ νωρίς το προβάδισμα στο σκορ, από το 5’ και όλα λεπτό. Πατούσαν καλλίτερα στον αγωνιστικό χώρο, αλλά δεν κατάφερνα να σημειώσουν και δεύτερο γκολ, ούτως ώστε να βάλουν ακόμα πιο δύσκολα στους γηπεδούχους. Και στο δεύτερο μέρος ήταν οι Κουτσοποδιώτες που παρουσιάστηκαν  με καλλίτερη φυσικά κατάσταση που είχε ως αποτέλεσμα όχι μόνο να κάνουν από νωρίς την ισοφάριση, το 1-1- στο 50’ αλλά στο τέλος να επιτύχουν στο 85’ την ολική ανατροπή του σκορ, το 2-1. Μόλις στο 5’ λοιπόν αιφνιδιάζουν πλήρως οι Λυγουριώτες και εδώ από την σέντρα του Αντώνη Τριανταφύλλου, ο Θανάσης Παπακαλοδούκας με πλασέ θα ανοίξει το σκορ. Εν συνεχεία και μέχρι να συνέλθουν από το …σοκ οι Κουτσοποδιώτες η ομάδα του Λυγουριού είχε καλές στιγμές με τους Θανάση  Πακακαλοδούκα, Ανάργυρο Οψιμούλη και Φάνη Παπασταύρου. Αλλά στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους. Παρά το γεγονός ότι έπαιζαν χωρίς τρεις βασικούς παίκτες τους (έξω οι δυο επιθετικοί Άγγελος Βέρας και Κώστας Μουζακιώτης, λόγω τραυματισμών) και έξω ο αμυντικός Σπύρος Παιδάκης (που τραυματίστηκε στο 15’ και αντικαταστάθηκε) και παρά το γεγονός ότι το …ακούρευτο φυσικό χορτάρι του γηπέδου στο Κουτσοπόδι έκανε δύσκολες τις προσπάθειες των παικτών, εν τούτοις οι παίκτες του Θανάση Τσιρόπουλου, εδώ πήραν τις πρωτοβουλίες των κινήσεων και έδειξαν να έχουν πολύ καλλίτερη φυσική κατάσταση μέχρι το τέλος του αγώνα, όπου και δίκαια έφτασαν στην νίκη τους. Έτσι από το 50’ φτάνουν στην ισοφάριση. Εδώ ο Νίκος Λιαγκρής βγάζει μια μεγάλη μπαλιά προς τον Ρέντι Μουσταφάϊ, το σουτ του ποίου αποκρούει κατ΄ αρχάς ο τερματοφύλακας του Αριστείωνα, ο Γιάννης Αναστασάκης, αλλά ο Ρέντι Μουσταφάϊ θα πάρει την απόκρουση και με πλασέ γράφει το 1-1. Εν συνεχεία οι Κουτσοποδιώτες είναι αυτοί που χάνουν απανωτές ευκαιρίες για διπλασιασμό των τερμάτων τους. Αλλά τόσο ο Ρέντι Μουσταφάϊ, όσο και ο Αλέξης Μανέτας (μάλιστα δυο φορές) δεν μπορούν να δουν δίχτυα. Και στο 85’ από σέντρα του Μουσσαφάϊ πετάγεται στο πρώτο δοκάρι ο Μανέτας και κάνει το τελικό σκορ του 2-1 …λυτρώνοντας κατ΄ αυτό τον τρόπο την ομάδα του. Από τους νικητές (και ιδιαίτερα στο δεύτερο δικό τους ημίχρονο) ξεχώρισαν οι Λιαγκρής, Μανέτας, Μπεμπλά, Σκάντζος και φυσικά ο Μουσταφάϊ σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού. Από την ομάδα του Λυγουριού (και ιδιαίτερα στο δικό τους πρώτο ημίχρονο) διακρίθηκαν οι Γιάννης Οψιμούλης, Τριανταφύλλου, Παπασταύρου και Λιακόπουλος. Πολύ καλή ήταν η διαιτησία του Γιώργου Κόλλια, όπως και των βοηθών του Νίκου Μυλωνόπουλου και Βίκη Βαρελά.
ΠΑΟΚ Κουτσοποδίου: Κομπόσης, Μπούρης, Σπ. Παιδακης (15’ λ. τρ. Λάμπρος Καράνασιος), Γιώργος Καλογεράκης (46’ Ερμ. Μανάϊ), Σαράντος Σκάντζος (78’ Γιώργος Πίκος), Λιαγκρής, Μπεμπλά, Μουσταφάϊ, Μανέτας, Γρ. Ταραντίλης, Τάσος Μπλάτσος.
Αριστείωνας Λυγουριού: Αναστασάκης, Κ. Κωστόπουλος, Δημ. Γαλάνης, Παντελ. Παπακαλοκούκας, (87’ Δημ. Κόλλιας), Λιακόπουλος, Γιάννης Οψιμούλης, Ανάργυρος Οψιμούλης, Παπασταύρου, Τριανταφύλλου, Θανάσης Παπακαλοδούκας (68’ Νίκος Σαρρής), Κ. Σκαρτάδος.