Εφημερεύοντα

Εφημερεύοντα Νοσοκομεία ΑΡΓΟΛΙΔΑ

Τρίτη, 12 Ιανουαρίου 2016

Σπουδαία νίκη το Παναρήτι 0-2 μέσα στο Λυγουριό

Συνεχίζοντας την ανοδική τους πορεία οι Παναρητιώτες, αφού νίκησαν μέσα στο Λυγουριό 0-2 τον Αριστείωνα, βρίσκονται πάντα σε απόσταση …αναπνοής από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα στην Α1 κατηγορία. Οι Παναρητιώτες βρέθηκαν στην τρίτη θέση της βαθμολογίας και πλέον απέχουν στους τρεις βαθμούς από την κορυφή και τώρα περιμένουν
στην έδρα τους την Ένωση Λέρνας που βρίσκεται στην πρώτη θέση …παρέα με το Κουτσοπόδι. Συμπλήρωσαν δυο συνεχόμενες νίκες το νέο έτος αρχίζοντας με τον καλλίτερο τρόπο την πορεία τον δεύτερο γύρο. Τώρα στο που θα φτάσει φέτος ο Ατρόμητος Παναρητίου, όπως δείχνει είναι ικανός, στο να κόψει αυτός πρώτος το …νήμα. Από την άλλη η ομάδα του Αριστείωνα Λυγουριού (που είχε εντυπωσιάσει στα τελευταία ματς) απλά σταμάτησε με ήττα, αλλά βρισκόμενη στο μέσον του βαθμολογικού πίνακα, παίζει πλέον χωρίς κανένα άγχος με στόχο την όσο καλλίτερη θέση να πιάσει στην τελική βαθμολογία. Οι Παναρητιώτες ευτύχησαν μέσα στο Λυγουριό να προηγηθούν στο σκορ. Από το πρώτο λεπτό του αγώνα, δηλαδή με γκολ από τα …αποδυτήρια, όπως το λέμε στην ποδοσφαιρική διάλεκτο. Έτσι στο 1’ οι φιλοξενούμενοι (αφού θα εδώ θα …χαθεί η μπάλα) με τον Σάκη Γκολέμη να βγάζει από την άμυνα στον Άντζελο Πάνο και αυτός με τακουνάκι να …σερβίρει στον Καλυβά που …κόβει στον Κατσίγιαννη, ο Ιριώτης νεαρός μέσο επιθετικός, βρίσκει δίχτυα και το 0-1 από πολύ νωρίς γίνεται γεγονός. Εν συνεχεία έχουμε τους γηπεδούχους (που έχουν αιφνιδιαστεί πλήρως) να ανοίγονται με στόχο την ισοφάριση. Αλλά αυτό είχε πολύ ρίσκο αφού θα δεχθούν και δεύτερο γκολ και κάπου εκεί. τα πράγματα επόμενο ήταν να απλουστεύουν ακόμα περισσότερο σχετικά με την εξέλιξη του αγώνα. Στο 37’ λοιπόν η πάσα του Ανδρέα Καλλιαμούτου βρίσκει τον δεινό σκόρερ, Ηλία Γκολέμη, ο οποίος με δυνατό σουτ σημαδεύει σωστά για το διπλασιασμό των τερμάτων για την ομάδα του, το 0-2. Στο δεύτερο μέρος. έχουμε καλές φάσεις και χαμένες ευκαιρίες και από τις δυο ομάδες. Στο 53’ ο Χασάνι βρίσκει, τον Καλυβά το σουτ του οποίου θα φύγει λίγο έξω από τα δοκάρια της γηπεδούχου ομάδας. Στο 65’ λίγο έλειψε οι γηπεδούχοι να μειώσουν το σκορ και να ξανά μπουν με αξιώσεις στο ματς, αλλά εδώ το σουτ του Χρ. Κοκορομύτη αποκρούει με ετοιμότητα ο Κουτσοποδιώτης γκολκίπερ της Παναρητιώτικης ομάδας, ο Παν. Καλαλάς. Στο 72΄ ξανά οι γηπεδούχοι πλησιάζουν το γκολ, αλλά και εδώ το σουτ από τον Βασίλη Μπάρδη αποκρούει ξανά ο τερματοφύλακας ο Καλαλάς. Στο 83’ όμως οι φιλοξενούμενοι θα βρεθούν πολύ κοντά στο να κάνουν τρίτο γκολ. Εδώ ο Ηλίας Γκολέμης …σερβίρει στον Καλυβά και αυτός με δυνατό σουτ σημαδεύει τον τερματοφύλακα του Λυγουριού, τον Ανδρέα Σαρρή (ο οποίος είχε αντικαταστήσει κάτω από τα δοκάρια τον τιμωρημένο πορτιέρο Βασίλη Λάσκαρη). Και στις καθυστερήσεις του αγώνα (στο 91’) ξανά ο Ηλίας Γκολέμης, δίνει στον νεαρό Μιχαλόπουλο (που είχε μπει αλλαγή) και αυτός με δυνατό σουτ σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι των γηπεδούχων. Έτσι ήρθε δίκαια η νίκη για τον Ατρόμητο Παναρητίου που ήταν σαφώς καλλίτερο στο πρώτο ημίχρονο, ενώ οι γηπεδούχοι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους στην επανάληψη, κυρίως με την είσοδο του Χρ. Κοκορομύτη. Από τους νικητές ξεχώρισαν οι Ανδρέας Καλλιαμούτος, Ηλίας Γκολέμης, Σάκης Γκολέμης, Τάσος Καραμάνος και Γιάννης Πίτρης. Από την ομάδα του Αριστείωνα Λυγουριού διακρίθηκαν οι Παντελής Παπακαλοδούκας, Μιχάλης Φωτεινάκης, Γιάννης Οψιμούλης, Γιώργος Οψιμούλης (όσο αγωνίστηκε, που ήρθε τώρα στις μεταγραφές του Γενάτη από τον Ερμή Κιβερίου) και ο Χρ. Κοκορομύτης που αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Πολύ καλή ήταν η διαιτησία του Παν. Καπετάνιου του Μαν., όπως και των βοηθών του Βασιλική Τσατσούλη και Μαριτίνα Μπούκουρα.
Αριστείωνας Λυγουριού: Ανδρέας Σαρρής, Γαλάνης (46’ Κοκορομύτης), Παπακαλοδούκας, Μπαλάσκας, Γιώργος Οψιμούλης (60’ Ανάργυρος Οψιμούλης), Γιάννης Οψιμούλης, Κωστόπουλος, Μπάρδης, Μαγγίνας (27’ Κ. Μπέκας), Φωτενάκης, Λιακόπουλος.
Ατρόμητος Παναρητίου: Καλαλάς, Ανδρέας Καλλιαμούτος, Πίτρης, Σάκης Γκολέμης, Συντρίκος,  Καραμάνος, Χασάνι (77’ Μαυρόγιαννης), Πάνο, Καλυβάς (87’ Μιχαλόπουλος), Ηλίας Γκολέμης, Κατσίγιαννης (83’ Κολυγλιάτης).