Εφημερεύοντα

Εφημερεύοντα Νοσοκομεία ΑΡΓΟΛΙΔΑ

Τρίτη, 6 Οκτωβρίου 2015

Ο Παναργειακός λύγισε στο δεύτερο ημίχρονο και ήττα 4-3 στα Μέγαρα από τον Βύζα

Γκολ και θέαμα είχαμε στα Μέγαρα την δεύτερη αγωνιστική για το πρωτάθλημα της Γ’ εθνικής κατηγορίας, όπου τελικά στο δεύετρο ημίχρονο λύγισε ο Παναργειακός για να γνωρίσει την ήττα από τον Βύζαντα με το …αγγλικό κοσρ του 4-3.
Ένας παίκτης (εκ Κουτσοποδίου καταγόμενος) ο Γιάννης Παιδάκης που βρισκόταν πέρσι στην ομάδα του Παναργειακού (αλλά και αυτόν άγνωστο γιατί δεν τον κράτησαν και προτίμησαν ξανά   …ξένους παίκτες), ήταν ο …τιμωρός κόντρα στην πρώην ομάδα του πετυχαίνοντας μάλιστα τα δυο από τα τέσσερα καθοριστικά γκολ της τωρινής του ομάδας. Ο Παναργειακός, (που ακόμα έχει το ελαβρυντικό ότι μαζεύτηκε στο παρά πέντε) και οι παίκτες του, δεν έχουν παρά ένα μόνο επίσημο ματς (χωρίς πρεοτιμασία και δέσιμο της ομάδας με φιλκικά ματς), συνεχίζει και φέτος να πληρώνει τα ….λάθη της  διοίκησης που και αυτή λίγο πριν την έναρξη του πρωταθλήματος αποφάσισε να αναλάβει και να ηγηθεί  Και αφού κάθε χρόνο οι ίδιοι και ξανα μανά οι ίδιοι αναλαμβάνουν διοίκηση (και μπράβο τους που κάθε φορά βγαίνουν μπροστά) γιατί δεν το κάνουν από πολύ νωρίς, έτσι ώστε να υπάρχει ο καταλλήλος χρόνος για να γίνονται σωστά τα πράγματα. Τόσο σε ότι αφορά τον προπονητή  (που εν τάξει καλώς επανήλθε ο Γιάννης Δουβίκας) αλλά πώς να φτιάξει ομάδα από παίκτες που ήρθαν …ουρανοκατέβατοι λίγο πριν την έναρξη του πρωταθλήματος, όπου ακόμα δεν γνωρίζει τα μικρά τους ονόματα. Και ούτε αυτοί οι ίδιοι οι παίκτες δεν γνωρίζει ο ένας τον άλλον όχι μόνο παικτικώς όπου και αυτοί ακόμα δεν έχουν μάθει τα μικρά τους ονόματα των συμπαικτών τους. Τώρα το πότε θα βρει η ομάδα των «Λύκων» την …χημεία της, είναι ένα πολύ σοβαρό ζήτημα και αυτό κανείς δεν μπορεί να το γνωρίζει με βεβαιότητα. Αλλά όσο πιο γρήγορα συμβεί αυτό τόσο το καλλίτερο. Το μόνο σίγουρο είναι ότι στο ματς των Μεγάρων η άμυνα έμπαζε από παντού και με ...τρύπια άμυνα δεν μπορείς να προχωρήσεις. Δεν βάζεις τρία γκολ εκτός έδρας και ταυτόχρονα να δέχεσαι τεσσάρα. Τώρα υπάρχει το επόμενο ματς της τρίτης αγωνιστικής την Κυριακή μέσα στο ΔΑΚ Άργους κόντρα στην ομάδα της Δόξα της Μανωλάδας, όπου προέχει η ηρεμία και η βοήθει των φιλάθλων για να έρχονται οι νίκες τουλάχιστον εντός έδρας. Έγινε ένα πολύ ανοικτό παιχίδι μέσα στα Μέγαρα και το τελικό σκορ του 4-3 το ομολογεί από μόνο του. Ο Παναργειακός στάθηκε πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο και είχε καταφέρει να βρίσκεται μέσα στον στόχο του, για ένα θετικό αποτέλεσμα, κρατώντας την ισοπαλάι το 2-2. Στην επανάληψη όμως πήρε το ρίσκο να ανοιχθεί περισσότερο επιδιώκοντας ακόμα και το τρίποντο με αποτέλεσμα στο τέλος να χάσει ακόμα και τον ένα βαθμό της ισοπαλίας. Οι «Λύκοι» ευτύχησαν να μπουν πολύ γρήγορα μπροστά στο σκορ μόλις από το 3΄ με το γκολ του Γκίνο να γράφει το 0-1. Αλλά εν συνεχεία δεν κοίταξαν να διαφυλάξουν το προβάδισμα στο σκορ και μέσα σε τράι λεπτά να δσεχθούν δυο γκολ. Στο 22’ γίνεται η ισοφάριση το 1-1 και στο 25’ οι Μεγαρείς θα μπουν τώρα αυτοί μπροστά στο σκορ το 2-1. Όμως ο Παναργειακός δεν το βάζει κάτω και στο 34’ με το γκολ του Γκαντιάγκα έρχετια η νέα ισοφάριση του 2-2. Όμως η έκβαση του αγώνα κατά μεγάλο ποσοστό θα κριθεί στο 43’ με το δοκάρι που είχε ο Γκαντιάγκα. Γιατί αν εδώ γινόταν το 2-3 και οι «Λύκοι»πήγαιναν στα αποδυτήρια έχοντας προβάδιασμα στο σκορ, τότε σίγουρα με άλλη ψυχολογία θα κατέβαιναν στο δεύτερο ημίχρονο και τα πράγματα γι΄αυτούς θα κυλούσαν εντελώς διαφορετικά, φυσικά προς το καλλίτερο. Και αντί αυτού στο δεύτερο ημίχρονο θα δεχθούν δυο γκολ (από τον Γιάννη Παιδάκη) στο 50’ το 3-2 και στο 70΄ το 4-2 που τους …καταδίκασαν σε ήττα. Τέλος το μόνο που κατάφερε ο Παναργειακός ήταν να μειώσει στο 90’ με σκόρερ τον Λύρα για το τελικό σκορ του 4-3. Από τον Παναργειακό ξεχώρισαν οι Γκαντιάγκα, Γκίνο, Ρότα και Παπαστεριανός.

Παναργειακός: Πνευματικός, Ρότα, Φλώρος (53’ Πασχαλάκης), Τσώνης, Παπαστεριανός, Γκαντιάγκα, Γκίνο, Νικλητσιώτης, Δρακάκης, Μανουσάκης (53’ Λύρας), Παπαϊωάννου (46’ Χαρίτος).